POTŘEBUJETE PRACOVNÍKY?

Anebo volejte 222 264 849

Dejte nám o sobě vědět
a pošlete nám svůj životopis.

Chcete pracovat?

Více informací o volných
pracovních nabídkách se dozvíte na:

Brigady.info

PLATOVÉ OČEKÁVÁNÍ NA POHOVORU: JAK SPRÁVNĚ REAGOVAT?

plat

 

Jaké finanční ohodnocení si představujete? Otázka, která vždy donutí žaludek udělat pár salt, dokud ji mozek nezpracuje.

Nejsilnější motivací pro práci vždy byly a budou peníze. Přesto však otázka platu zůstává ošemetnou záležitostí. Na jedné straně vám jde o to, abyste vydělávali tolik, kolik si zasloužíte, ale zároveň si nechcete říct moc, aby vás nevyřadily ze zástupu uchazečů. Jak si tedy vyžádat plat? 

Mějte to promyšlené

Než začnete vůbec přemýšlet nad odpovědí, položte si tyto otázky:

  • V jakém stádiu pohovoru jsem? Protože na tom, zda jste otázku dostali na papíře nebo během pohovoru, záleží míra přímočarosti vaší odpovědi.
  • Je výška platu fixní? Pokud se ucházíte o práci, která nenabízí rigidní (pevnou) strukturu platu, můžete zkusit vyjednávat.
  • Potřebuji odpovědět ihned? Pokud máte více času, můžete zkusit odpovědět na otázku nepřímo. Dokonce protiotázkou. Vždy však udejte důvod svého odbočení, protože personalista to může považovat za vyhýbání se odpovědi.
  • Jaká je průměrná mzda za danou práci? Než začnete vyjednávat o platu, musíte si udělat menší průzkum trhu. Bližší informace o práci vám pomohou určit adekvátní míru finančního ohodnocení.

Odpověď nemusí být vždy přímá

Jak jsme si již zmínili výše, na naši otázku se dá odpovědět i mírně vyhýbavě. Pokud je to možné, zkuste ve své odpovědi navázat na jiné souvislosti. Tento způsob však nevyužívejte při ostatních otázkách, které vám personalista položí. Můžete mu tedy odpovědět i protiotázkou.

Nepřímá odpověď: „Zjišťoval jsem si nějaké informace o této pracovní pozici na trhu, ale zdá se mi, že vaše společnost zohledňuje i jiné, interní faktory. Mohli byste mi říct něco víc o finančním hodnocení, které nabízíte za práci? "

Všimli jste si, jakým stylem jsme odpověděli? Namísto úplného odbočení jsme otázku otočili na personalistu. Nyní je jen na něm, jestli vám dá konkrétní výši platu a pokud ne, zkusíte to v dalším kole pohovoru.

Kdy je třeba být přímočarý

Vyhýbání odpovědi nemůžeme nikdy považovat za optimální řešení situace. Je tedy nejlepší mít vždy připravenou přímou odpověď. To znamená, že ještě před pohovorem si udělejte detailní průzkum dané pozice, abyste co nejpřesněji mohli trefit ideální výšku platu. Nemějte strach oslovit některé konkrétní pracovníky, nebo podobné firmy. Tímto způsobem se můžete snadno dopracovat k odpovědi, která může vypadat i takto:

Přímá odpověď: "Z průzkumu, který jsem si dělal při přípravě na pohovor, jsem zjistil, že průměrná mzda za tuto pracovní pozici se v Česku pohybuje mezi 17 000 až 19 000 Kč. Je to číslo, které jste měli na mysli i Vy? "

Takovým stylem se nejenže dopracujete k odpovědi, ale dáte i najevo, že jste se důkladně připravovali na pohovor.

 Matúš Pekar

comments powered by Disqus

Nejnovější články

NENÁVIDÍTE SVOJI PRÁCI? TOTO JSOU VAŠE MOŽNOSTI

Zajímala by mě statistika, kolik Čechů je konstantně spokojených ve svém zaměstnání. Kdoví. S určitostí však můžeme tvrdit, že občasnou nechuť, nenávist a odpor ke své práci pociťuje každý, bez ohledu na to, zda pracuje na stavbě, v kanceláří nebo ve vědeckém ústavu. Jak ale řešit situaci, když jsem dlouhodobě nespokojený se vším, co mě konfrontuj… více

PENÍZE A ŠTĚSTÍ: DO JAKÉ MÍRY SPOLU SOUVISÍ?

Kolik peněz stojí štěstí? Odpovědi na tuto otázku se napříč naší malou zemí liší. Někdo je šťastný, když vydělává v průměru alespoň 12.000 – 16.000 Kč / měsíčně, jiný zase, má-li peníze na nájem, aby se nemusel nastěhovat zpět k rodičům. Pozitivní psychologie říká, že štěstí se rodí už v momentě, kdy má člověk pokryty všechny základní potřeby jako … více

Nejčtenější články

ARE YOU READY NA PRACOVNÍ POHOVOR V ANGLIČTINĚ?

  Abyste úspěšně demonstrovali způsobilost pro pracovní pozici, je nutné se předem kvalitně připravit. Žádný strach, nejedná se o nic nezvládnutelného. Existuje pár často kladených anglických otázek, které vám personalista s největší pravděpodobností položí na pracovním pohovoru. Na tyto otázky si připravíte stručné, ale adekvátní odpovědi tak, … více

HLEDÁTE PRÁCI NEBO BRIGÁDU?

Způsobů, jak se v dnešní době dá hledat práce, je hned několik. Když jsem já před několika lety hledala své první zaměstnání, věřte nebo ne, slovo „internet“ bylo v té době něco tak neobvyklého jako sníh v létě… :-) více

BRIGÁDA PŘES INTERNET? VYHNĚTE SE PODVODNÍKŮM!

  I vám už někdy reklamní poutač tahal medové řeči až pod nos? Nabízená práce / brigáda na internetu byla právě ve vašem oboru (jupí!), výška mzdy o něco vyšší než průměrná (paráda!) a navíc můžete pracovat z domova (juchuchu!). Při opětovném čtení reklamy jste však zjistili, že něco není v pořádku. Text možná vzkvétal gramatickými chybami nebo … více

Copyright©2012 for PROPLUSCO by visibility