Poctivě vypracovaný životopis není jen Vaší vstupenkou k vysněnému zaměstnaní, ale taktéž dokumentem, který nepřímo vypovídá o Vašem charakteru a osobnosti. Pokud se teda rozhodnete napsat životopis plný nic nehovořících frází, s gramatickými chybami a navíc ho rozpošlete vícerým zaměstnavatelům, dobrovolně si snižujete šance na úspěch. A přitom je to úplně jednoduché. Stačí dodržovat těchto pět rad a Váš životopis si může stát pomocníkem k Vaší vysněné pozici!
1. Dodržujte strukturu životopisu
Primární úlohou životopisu je Vás představit. Kdo jste, co víte a co všechno jste v životě dosáhli (samozřejmě uvádějte jen informace, které zajímají konkrétního zaměstnavatele). Nejideálnější volbou je strukturovaný životopis, jelikož jeho stručnost a přesnost jsou přesně ty vlastnosti textu, které Vás vyřadí z hromady klasických, či beletrizovaných životopisů. Dobrý životopis by měl obsahovat tyto informace:
- Osobní údaje - víckrát si zkontrolujte jejich správnost; při udávaní emailové adresy se preferuje nepoužívat adresy typu veselaovecka447@seznam.cz, raději si založte serióznější emailovou adresu; nepište osobní informace, které zaměstnavatel nemá právo vědět (sexuální orientace, politické preference, rodinný stav...).
- Dosáhnuté vzdělaní – uveďte nejvyšší stupeň dosáhnutého vzdělaní, nezapomeňte na celý název školy a vystudovaného odboru; v případě, že Vaše diplomová práce měla souvislost s prací, o kterou se ucházíte, určitě ji nezapomeňte v životopise uvést; uveďte všechny školení, kurzy či semináře, kterými jste prošli a které mají souvislost s danou pozicí; za zmínku mohou stát i vědomosti, které jste získali samostudiem.
- Pracovní zkušenosti - stručně a jasně popište všechny pracovní místa, které jste vystřídali (v případě, že jich bylo příliš mnoho, stačí poslední tři); pokud se některé Vaše předcházející pracovní pozice jakkoli týkají práce, o kterou se právě ucházíte, popište je dopodrobna - pracovní náplň, název firmy, rok nástupu, rok odchodu.
- Jazykové znalosti – pravdivě informujte o jazycích, které ovládáte a hlavně na jakých úrovních, jelikož se může stát, že Vás personalista na výběrovém řízení zaskočí s pokročilou angličtinou (protože jste to v životopise měli uvedené) a Vy se budete trápit, protože skutečností je úroveň začátečník.
- Ostatní informace - patří sem počítačové znalosti; řidičský průkaz; Vaše vlastnosti (klady a zápory); hobby; reference od Vašeho předcházejícího nadřízeného; k životopisu je velkou výhodou přiložit i motivační dopis, kterým se konkrétnímu zaměstnavatelovi prodáte.
2. Fotografie
Přítomnost fotografie v životopise má svoje světlé, ale i tmavé stránky. Pokud je žádaná přímo od zaměstnavatele, musíte ji přiložit. Avšak pokud daná pozice nevyžaduje reprezentativní vzhled, osobně se přikláníme k názoru, že je lepší fotografii vynechat. A to z jednoduchého důvodu - může Vám uškodit. Avšak fotografií je možné navázat osobnější vztah s personalistou dříve, než se dostanete na pohovor. Pokud se tedy rozhodnete fotografii k životopisu přiložit, dbejte na to, aby nebyla provokativní či vulgární. Nepoužívejte fotky z dovolené, fotky na kterých nejste kompletně oblečení. Není nutné, aby zobrazovala celé tělo, stačí usmívající tvář. Pamatujte však, že fotografie netvoří dobrý životopis!
3. Přílohy životopisu
K přílohám životopisu je nutné přiložit formulku o osobních údajích, která říká, že bez Vašeho souhlasu nesmí nikdo Vaše osobní údaje zasílat jiným osobám. Pokud si to přejete, napište přesně komu je to dovolené a na jakou dobu. Výhodnou přílohou bývá motivační dopis, který musí být vypracovaný přímo k dané pozici. Přesvědčujete v něm zaměstnavatele o tom, že právě vy jste nejvhodnější kandidát pro pracovní pozici. Dalšími přílohami mohou být Vaše diplomy či různé doklady, na základě kterých Vás lehko identifikují.
4. Nejčastější chyby
- Délka
životopisu – nejideálnější je jedna až tři strany A4.
- Gramatické chyby (dobrý
životopis musí být bezchybný), přehnaně formální jazyk, používaní frází (jsem
spolehlivý, pracovitý...).
- Komplikovaná
forma životopisu - složitá slova a věty těžké na
pochopení.
- Zasílaní stejného životopisu vícerým
zaměstnavatelům - nedělejte to. Pokud vám opravdu záleží
na dané pozici, vypracujte si životopis zvlášť pro každou firmu. Nejen, že to
zvýší Vaše šance na úspěch, ale dáte najevo svůj opravdový zájem.
- Přílišná
originalita - výhodou originálního přístupu k tvorbě
životopisu je fakt, že Vás vytrhne z davu životopisů psaných podle
šablony. Nepřehánějte to však s ní, aby neměla spíš opačný účinek.
5. Co do dobrého životopisu nepatří
Do životopisu se nehodí informace o Vašem rodinném stavu, o sexuální orientaci, o náboženském přesvědčení, o Vašem původu, rase, národnosti, o Vašem zdravotním stavu, zda jste těhotná nebo Vaše soukromé informace (číslo kreditní karty, rodné číslo...). V případě, že nemáte čistý trestní rejstřík a zaměstnavatel ho od Vás ani nežádá, určitě ho nepřikládejte. Dobrý životopis by neměl obsahovat ani informace, které by Vás mohli vystavit diskriminaci či jakémukoliv útlaku.