POTŘEBUJETE PRACOVNÍKY?

Anebo volejte 222 264 849

Dejte nám o sobě vědět
a pošlete nám svůj životopis.

Chcete pracovat?

Více informací o volných
pracovních nabídkách se dozvíte na:

Brigady.info

5 UŽITEČNÝCH RAD, JAK NAPSAT DOBRÝ ŽIVOTOPIS

Poctivě vypracovaný životopis není jen vaší vstupenkou k vysněnému zaměstnání, ale také dokumentem, který nepřímo vypovídá o vašem charakteru a osobnosti. Když se tedy rozhodnete napsat životopis plný nic neříkajících frází, s gramatickými chybami a potom ho rozešlete zaměstnancům, dobrovolně si snižujete šanci na úspěch. A přitom je to úplně jednoduché. Stačí se držet těchto pěti rad a váš životopis se může stát důvodem vaší vysněné kariéry!

1.    Dodržujte strukturu životopisu

Primární úlohou životopisu je představit vás. Kdo jste, co víte a co všechno jste v životě dosáhli (samozřejmě uvést jen informace, které zaujímají konkrétního zaměstnavatele). Nejideálnější volbou je strukturovaný životopis, jelikož jeho stručnost a konzistentnost jsou přesně ty vlastnosti textu, které vás vyřadí z hromady klasických, či beletrizovaný životopisů. Dobrý by měl obsahovat tyto informace:

 

a)    Osobní údaje – několikrát si zkontrolujte jejich správnost; při udávání e-mailové adresy se vyhněte používání adresy typu veselaovecka447@azet.sk, raději si založte serióznější adresu; nepište osobní informace, o kterých zaměstnavatel nemá právo vědět (sexuální orientace, politické přesvědčení, rodinný stav…)

 

b)    Dosažené vzdělání – uveďte nejvyšší stupeň dosaženého vzdělání, nezapomeňte na celý název školy a název vystudovaného oboru; v případě, že vaše diplomová práce měla souvislost s prací, o kterou se ucházíte, určitě ji vzpomeňte v životopise; uveďte všechny školení, kurzy nebo semináře, kterými jste přešli a které mají souvislost s danou pozicí; za zmínku mohou stát i vědomosti, které jste nabyli samostudiem.

 

 

c)     Pracovní zkušenosti – stručně a jasně popište všechny pracovní místa, které jste vystřídali (v případě, že jich bylo příliš mnoho, stačí poslední tři); pokud se některé vaše předcházející pracovní pozice jakkoliv týkají práce, o kterou se právě ucházíte, popište ji dopodrobna – pracovní náplň, název firmy, rok nástupu, rok odchodu.

 

d)    Jazykové znalosti – pravdivě informujte o jazycích, které ovládáte a hlavně na jaké úrovni, nakolik se může stát, že vás personalista na výběrovém řízení zaskočí s pokročilou angličtinou (protože jste to v životopise měli uvedené) a vy se budete rukama nohama bránit na úrovni začátečníka.

 

e)    Ostatní informace – patří sem počítačové znalosti; řidičský průkaz; vaše vlastnosti (kladné i záporné); hobby; reference od vašeho předcházejícího nadřízeného; k životopisu je velkou výhodou přiložit motivační dopis, kterým se konkrétnímu zaměstnavateli prodáte.

 

 

 

 2.    Fotografie

 

Přítomnost fotografie v životopise má své světlé i tmavé stránky. Pokud je žádaná přímo od zaměstnavatele, musíte ji mít. Pokud však daná pozice nevyžaduje mít reprezentativní vzhled, já osobně se přikládám k názoru, že lepší je fotografii vynechat. A to z jednoduchého důvodu – může vám uškodit. Fotografie ale může navázat osobnější vztah s personalistou dřív, než se dostanete na pohovor. Pokud se už tedy rozhodnete fotografii k životopisu přiložit, dbejte na to, aby nebyla provokativní nebo vulgární. Nepoužívejte fotky z dovolené, fotky, na kterých nejste kompletně oblečení. Není nutné, aby bylo zobrazené celé tělo, stačí usměvavá tvář. Pamatujte ale, že fotografie nedělá dobrý životopis!

 

 3.    Přílohy k životopisu

 

K přílohám životopisu je nutné přiložit formulku o osobních údajích, že bez vašeho souhlasu nesmí nikdo vaše osobní údaje zasílat jiným osobám. Pokud si to přejete, napište přesně komu je to dovolené a po jakou dobu. Výhodnou přílohou bývá motivační dopis, který musí být vypracovaný přímo k dané pozici. Přesvědčíte v něm zaměstnavatele o tom, že právě vy jste nejlepším pracovníkem pro danou pozici. Dalšími přílohami mohou být vaše diplomy nebo různé doklady, na základě kterých vás lehko identifikují.

 

 4.    Nejčastější chyby

 

-       Délka životopisu – nejideálnější je jedna až tři strany A4

-       Gramatické chyby – dobrý životopis musí být bezchybný, přehnaně formální jazyk, používané fráze (jsem spolehlivý, pracovitý …)

-       Komplikovaná forma životopisu – složité slova a věty těžké na pochopení

-       Posílání toho samého životopisu vícero zaměstnavatelům – nedělejte to! Pokud vám opravdu záleží na dané pozici, vypracujte si životopis zvlášť pro každou firmu. Nejen že to zvýší vaše šance na úspěch, ale dáte najevo svůj opravdový zájem.

-       Přílišná originalita – výhodou originálního přístupu k tvorbě životopisu je fakt, že vás vytrhne z davu životopisů psaných podle šablony. Nepřehánějte to však s ní, aby neměla opačný účinek.

 

 5.    Co do dobrého životopisu nepatří

 

Do životopisu se nehodí informace o vašem rodinném stavu, o sexuální orientaci, o náboženském přesvědčení, o vašem původu, rase, národnosti, váš zdravotní stav, nebo pokud jste těhotná a další soukromé informace (číslo kreditní karty, rodné číslo …). V případě, že nemáte čistý trestní rejstřík a zaměstnavatel ho od vás ani nežádá, určitě ho nepředkládejte. Dobrý životopis by neměl obsahovat ani informace, které by vás mohli vystavit diskriminací nebo jakémukoliv útlaku.

 

comments powered by Disqus

Nejnovější články

PRÁCE NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ A VÝCHOVA DĚTÍ. DÁ SE TO SKLOUBIT?

  Všechny maminky na mateřské dovolené tvrdě pracují, i když jejich snaha možná není adekvátně ohodnocena tučnou výplatní páskou. Přitom výchova dítěte je ta nejtěžší a zároveň nejvděčnější práce. Pokud čtete tento článek, zřejmě máte vedle výchovy dětí čas i chuť si přivydělat prací z domu. Ne vždy je však jednoduché se rozhodnout, do čeho se p… více

ZAČAROVANÝ KRUH NEZAMĚSTNANOSTI: JAK Z NĚJ VEN?

  Ani vám se nedaří vyprostit z frustrujícího kruhu nezaměstnanosti? Celé měsíce či roky vás nezvou na pohovor nebo se vám ani neozvou na váš požadavek? Pokud ano, je nejvyšší čas změnit váš přístup k hledání zaměstnání. Neexistuje konkrétně načasovaný budík, který vám zazvoní po pár měsících, aby vám oznámil, že máte začít dělat věci jinak. Ob… více

Nejčtenější články

HLEDÁTE PRÁCI NEBO BRIGÁDU?

Způsobů, jak se v dnešní době dá hledat práce, je hned několik. Když jsem já před několika lety hledala své první zaměstnání, věřte nebo ne, slovo „internet“ bylo v té době něco tak neobvyklého jako sníh v létě… :-) více

BRIGÁDA VS. STUDIUM

Hledání správné brigády by mělo být podmíněné zkušenostmi, zručnostmi a postojem člověka a může být frustrující, když si student hledá svoje první zaměstnání. více

5 UŽITEČNÝCH RAD, JAK NAPSAT DOBRÝ ŽIVOTOPIS

Poctivě vypracovaný životopis není jen vaší vstupenkou k vysněnému zaměstnání, ale také dokumentem, který nepřímo vypovídá o vašem charakteru a osobnosti. Když se tedy rozhodnete napsat životopis plný nic neříkajících frází, s gramatickými chybami a potom ho rozešlete zaměstnancům, dobrovolně si snižujete šanci na úspěch. A přitom je to úplně jedno… více

kontakt

PROPLUSCO GROUP s. r. o.
Milady Horákové 116/109, Hradčany
160 00 Praha 6

Obchodní oddělení
mobil: +420 222 264 849
E-mail: info@proplusco.cz

Copyright©2012 for PROPLUSCO by visibility