POTŘEBUJETE PRACOVNÍKY?

Anebo volejte 222 264 849

Dejte nám o sobě vědět
a pošlete nám svůj životopis.

Chcete pracovat?

Více informací o volných
pracovních nabídkách se dozvíte na:

Brigady.info

5 UŽITEČNÝCH RAD, JAK NAPSAT DOBRÝ ŽIVOTOPIS

Poctivě vypracovaný životopis není jen vaší vstupenkou k vysněnému zaměstnání, ale také dokumentem, který nepřímo vypovídá o vašem charakteru a osobnosti. Když se tedy rozhodnete napsat životopis plný nic neříkajících frází, s gramatickými chybami a potom ho rozešlete zaměstnancům, dobrovolně si snižujete šanci na úspěch. A přitom je to úplně jednoduché. Stačí se držet těchto pěti rad a váš životopis se může stát důvodem vaší vysněné kariéry!

1.    Dodržujte strukturu životopisu

Primární úlohou životopisu je představit vás. Kdo jste, co víte a co všechno jste v životě dosáhli (samozřejmě uvést jen informace, které zaujímají konkrétního zaměstnavatele). Nejideálnější volbou je strukturovaný životopis, jelikož jeho stručnost a konzistentnost jsou přesně ty vlastnosti textu, které vás vyřadí z hromady klasických, či beletrizovaný životopisů. Dobrý by měl obsahovat tyto informace:

 

a)    Osobní údaje – několikrát si zkontrolujte jejich správnost; při udávání e-mailové adresy se vyhněte používání adresy typu veselaovecka447@azet.sk, raději si založte serióznější adresu; nepište osobní informace, o kterých zaměstnavatel nemá právo vědět (sexuální orientace, politické přesvědčení, rodinný stav…)

 

b)    Dosažené vzdělání – uveďte nejvyšší stupeň dosaženého vzdělání, nezapomeňte na celý název školy a název vystudovaného oboru; v případě, že vaše diplomová práce měla souvislost s prací, o kterou se ucházíte, určitě ji vzpomeňte v životopise; uveďte všechny školení, kurzy nebo semináře, kterými jste přešli a které mají souvislost s danou pozicí; za zmínku mohou stát i vědomosti, které jste nabyli samostudiem.

 

 

c)     Pracovní zkušenosti – stručně a jasně popište všechny pracovní místa, které jste vystřídali (v případě, že jich bylo příliš mnoho, stačí poslední tři); pokud se některé vaše předcházející pracovní pozice jakkoliv týkají práce, o kterou se právě ucházíte, popište ji dopodrobna – pracovní náplň, název firmy, rok nástupu, rok odchodu.

 

d)    Jazykové znalosti – pravdivě informujte o jazycích, které ovládáte a hlavně na jaké úrovni, nakolik se může stát, že vás personalista na výběrovém řízení zaskočí s pokročilou angličtinou (protože jste to v životopise měli uvedené) a vy se budete rukama nohama bránit na úrovni začátečníka.

 

e)    Ostatní informace – patří sem počítačové znalosti; řidičský průkaz; vaše vlastnosti (kladné i záporné); hobby; reference od vašeho předcházejícího nadřízeného; k životopisu je velkou výhodou přiložit motivační dopis, kterým se konkrétnímu zaměstnavateli prodáte.

 

 

 

 2.    Fotografie

 

Přítomnost fotografie v životopise má své světlé i tmavé stránky. Pokud je žádaná přímo od zaměstnavatele, musíte ji mít. Pokud však daná pozice nevyžaduje mít reprezentativní vzhled, já osobně se přikládám k názoru, že lepší je fotografii vynechat. A to z jednoduchého důvodu – může vám uškodit. Fotografie ale může navázat osobnější vztah s personalistou dřív, než se dostanete na pohovor. Pokud se už tedy rozhodnete fotografii k životopisu přiložit, dbejte na to, aby nebyla provokativní nebo vulgární. Nepoužívejte fotky z dovolené, fotky, na kterých nejste kompletně oblečení. Není nutné, aby bylo zobrazené celé tělo, stačí usměvavá tvář. Pamatujte ale, že fotografie nedělá dobrý životopis!

 

 3.    Přílohy k životopisu

 

K přílohám životopisu je nutné přiložit formulku o osobních údajích, že bez vašeho souhlasu nesmí nikdo vaše osobní údaje zasílat jiným osobám. Pokud si to přejete, napište přesně komu je to dovolené a po jakou dobu. Výhodnou přílohou bývá motivační dopis, který musí být vypracovaný přímo k dané pozici. Přesvědčíte v něm zaměstnavatele o tom, že právě vy jste nejlepším pracovníkem pro danou pozici. Dalšími přílohami mohou být vaše diplomy nebo různé doklady, na základě kterých vás lehko identifikují.

 

 4.    Nejčastější chyby

 

-       Délka životopisu – nejideálnější je jedna až tři strany A4

-       Gramatické chyby – dobrý životopis musí být bezchybný, přehnaně formální jazyk, používané fráze (jsem spolehlivý, pracovitý …)

-       Komplikovaná forma životopisu – složité slova a věty těžké na pochopení

-       Posílání toho samého životopisu vícero zaměstnavatelům – nedělejte to! Pokud vám opravdu záleží na dané pozici, vypracujte si životopis zvlášť pro každou firmu. Nejen že to zvýší vaše šance na úspěch, ale dáte najevo svůj opravdový zájem.

-       Přílišná originalita – výhodou originálního přístupu k tvorbě životopisu je fakt, že vás vytrhne z davu životopisů psaných podle šablony. Nepřehánějte to však s ní, aby neměla opačný účinek.

 

 5.    Co do dobrého životopisu nepatří

 

Do životopisu se nehodí informace o vašem rodinném stavu, o sexuální orientaci, o náboženském přesvědčení, o vašem původu, rase, národnosti, váš zdravotní stav, nebo pokud jste těhotná a další soukromé informace (číslo kreditní karty, rodné číslo …). V případě, že nemáte čistý trestní rejstřík a zaměstnavatel ho od vás ani nežádá, určitě ho nepředkládejte. Dobrý životopis by neměl obsahovat ani informace, které by vás mohli vystavit diskriminací nebo jakémukoliv útlaku.

 

comments powered by Disqus

Nejnovější články

NENÁVIDÍTE SVOJI PRÁCI? TOTO JSOU VAŠE MOŽNOSTI

Zajímala by mě statistika, kolik Čechů je konstantně spokojených ve svém zaměstnání. Kdoví. S určitostí však můžeme tvrdit, že občasnou nechuť, nenávist a odpor ke své práci pociťuje každý, bez ohledu na to, zda pracuje na stavbě, v kanceláří nebo ve vědeckém ústavu. Jak ale řešit situaci, když jsem dlouhodobě nespokojený se vším, co mě konfrontuj… více

PENÍZE A ŠTĚSTÍ: DO JAKÉ MÍRY SPOLU SOUVISÍ?

Kolik peněz stojí štěstí? Odpovědi na tuto otázku se napříč naší malou zemí liší. Někdo je šťastný, když vydělává v průměru alespoň 12.000 – 16.000 Kč / měsíčně, jiný zase, má-li peníze na nájem, aby se nemusel nastěhovat zpět k rodičům. Pozitivní psychologie říká, že štěstí se rodí už v momentě, kdy má člověk pokryty všechny základní potřeby jako … více

Nejčtenější články

ARE YOU READY NA PRACOVNÍ POHOVOR V ANGLIČTINĚ?

  Abyste úspěšně demonstrovali způsobilost pro pracovní pozici, je nutné se předem kvalitně připravit. Žádný strach, nejedná se o nic nezvládnutelného. Existuje pár často kladených anglických otázek, které vám personalista s největší pravděpodobností položí na pracovním pohovoru. Na tyto otázky si připravíte stručné, ale adekvátní odpovědi tak, … více

HLEDÁTE PRÁCI NEBO BRIGÁDU?

Způsobů, jak se v dnešní době dá hledat práce, je hned několik. Když jsem já před několika lety hledala své první zaměstnání, věřte nebo ne, slovo „internet“ bylo v té době něco tak neobvyklého jako sníh v létě… :-) více

BRIGÁDA PŘES INTERNET? VYHNĚTE SE PODVODNÍKŮM!

  I vám už někdy reklamní poutač tahal medové řeči až pod nos? Nabízená práce / brigáda na internetu byla právě ve vašem oboru (jupí!), výška mzdy o něco vyšší než průměrná (paráda!) a navíc můžete pracovat z domova (juchuchu!). Při opětovném čtení reklamy jste však zjistili, že něco není v pořádku. Text možná vzkvétal gramatickými chybami nebo … více

Copyright©2012 for PROPLUSCO by visibility