Je možné zřetelně nastínit hranici mezi zdravou oddaností k práci a závislostí na ní? Jedním z rozhodujících rozdílů je, že pilný pracovník při své činnosti oplývá entuziasmem, zatímco workoholika pohání pocit viny a nepřetržité nutkání pracovat.
Workoholismus je obsedantně-kompulzivní porucha, která se u jednotlivce projevuje vytvářením přílišných požadavků, neschopností regulovat pracovní návyky a nadměrnou zálibou v práci na úkor jiných životních aktivit. Samozřejmě, že Workoholismus s sebou přináší řadu pozitivních výsledků, které však z dlouhodobého hlediska zastiňuje celou řadu nežádoucích negativních a destruktivních účinků.
Workoholismus je dobrý sluha, ale zlý pán
K pozitivním účinkům řadíme: zvýšení platu, povýšení, status, který o vás říká, že jste zaneprázdněnější než ostatní.
K negativním účinkům řadíme: problémy se spánkem, vysoký krevní tlak, nevolnost, deprese, přibírání a rakovina. Přepracovanost se výrazně podepisuje i na životě jednotlivce, zdraví a společenském životě.
Jsem workoholik. Co teď?
Pokud máte dojem, že jste workoholik nebo si prostě potřebujete trochu uspořádat život, přečtěte si několik rad o zdravém přístupu k práci:
- Odmítejte se cítit provinile, když nepracujete. Tento bod je nejdůležitější, a proto je na prvním místě.
- Postupně snižujte odpracované hodiny za týden. Vyhněte se radikálním změnám, volte pomaleji kroky v podobě určitých pravidel a zákazů, jako například „o víkendech nebudu pracovat". Své zákazy dodržujte i v případě, že byste se kvůli nim museli vzdát části své práce.
- Naplánujte si přesný čas na odpočinek, jak by to byla důležitá událost ve vašem deníku. Vyčleňte si krátký čas na zábavu každý den.
- Cvičte každý den. Jděte na procházku, rozvrhněte si pravidelný nenáročný strečink nebo zkuste nějaké jiné nestresové, nesoutěživé aktivity.
- Vyhněte se debatám o práci. Komunikujte s lidmi o věcech, které nesouvisí s prací.
- Zvolte si hobby, které kontrastuje s typem práce, kterou vykonáváte. Pokud v práci řešíte vysoce technické problémy, zkuste se věnovat koníčkům jako ruční práce, práce se dřevem nebo něco jednoduššího jako šití. Pokud provádíte práci uvnitř, vyběhněte ven a provádějte nějaké aktivity pod širým nebem, jako například zahrádkaření či cyklistika.
- Své volnočasové aktivity si vybírejte opatrně. Minimálně jednu sdílejte se svými příbuznými a rodinou.
Bavíme se tu o moderním typu závislosti, která (jako každá jiná závislost) má destruktivní účinky. Dlouhé pracovní hodiny s minimálním prostorem pro odpočinek, spánek a regeneraci vedou kromě vzrůstajícího stresu také k menší produktivitě, neefektivnosti, k zanedbávání sociálních vztahů a k pokřiveným hodnotám, kdy jednotlivec ztrácí přehled o tom, co je a co není správné.
Častokrát jsou workoholici ti poslední, kteří se dozvídají, že mají problém. Převládá u nich pocit, že jejich cena jako lidské bytosti závisí na tom, kolik jsou schopni v práci vyprodukovat.